Na podstawie art. 15 ustawy o policji policjant ma prawo legitymować obywatela, ale jest kilka ograniczeń.
Przed wykonaniem czynności legitymowania policjant:
§ 2. 1. Policjant, który przystępuje do czynności służbowych związanych z wykonywaniem uprawnień określonych w § 1 pkt 1, 3, 6 i 7, podaje swój stopień, imię i nazwisko, w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, przyczynę podjęcia czynności służbowych, a na żądanie osoby, wobec której jest prowadzona czynność, podaje podstawę prawną podjęcia czynności.
2. Policjant nieumundurowany przy wykonywaniu uprawnień, o których mowa w ust. 1, innych niż określone w art. 61 ustawy, okazuje legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto wykonywanie tych uprawnień, okazuje ją w sposób umożliwiający odnotowanie danych w niej zawartych.
Podst prawna: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 8 listopada 2023 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów
Idealnie jest, jeśli policjant podejrzewa osobę legitymowaną o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia z kodeksu wykroczeń lub kodeksu karnego i z tego powodu go legitymuje. Należy dodać, że zgodnie z art. 14 ustawy o Policji.
Art. 14. [Zadania Policji]
1. W granicach swych zadań Policja wykonuje czynności: operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe w celu:
1) rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, przestępstw skarbowych i wykroczeń;
2) poszukiwania osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości, zwanych dalej "osobami poszukiwanymi";
3) poszukiwania osób, które na skutek wystąpienia zdarzenia uniemożliwiającego ustalenie miejsca ich pobytu należy odnaleźć w celu zapewnienia ochrony ich życia, zdrowia lub wolności, zwanych dalej "osobami zaginionymi".
Właściwie to policjant, nawet jeśli podczas interwencji nie dostrzega żadnego wykroczenia lub przestępstwa lub podejrzenia o takowe, może korzystając z okazji wykonać czynności w zakresie poszukiwania osób poszukiwanych. Należy dodać, że osobami poszukiwanymi są nie tylko mordercy, złodzieje, gwałciciele, ale także świadkowie którzy nie odbierają korespondencji urzędowej. Często się zdarza, że w drobnych sprawach wykroczeń takich jak nieprawidłowe parkowanie, zaśmiecanie terenu, używanie słów wulgarnych itd itd okazuje się, że sprawca jest ujęty, ale do zakończenia sprawy potrzebne są zeznania świadka, który to świadek unika kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości.
Dz.U.2024 poz.977
Art. 50. - [Przymusowe doprowadzenie świadka. Odebranie przedmiotu przez Policję] - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.
§ 1. W razie niestawienia się świadka na wezwanie bez usprawiedliwienia można, niezależnie od nałożenia kary porządkowej, zarządzić jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przez Policję. Zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie może być zarządzone także wobec osoby przesłuchanej w trybie określonym w art. 54 § 6, jeżeli nie stawiła się ona na wezwanie organu prowadzącego czynności wyjaśniające bez usprawiedliwienia. Przepis art. 47 stosuje się wówczas odpowiednio, z tym że zażalenie na zatrzymanie rozpoznaje sąd rejonowy miejsca prowadzenia postępowania lub prowadzenia czynności wyjaśniających, w ramach których zarządzono zatrzymanie w celu przymusowego doprowadzenia. Zatrzymanie może nastąpić na czas konieczny do wykonania zarządzenia o doprowadzeniu.
§ 2. W razie nieusprawiedliwionej odmowy okazania albo wydania przedmiotu oględzin lub dowodu rzeczowego można zarządzić jego odebranie przez Policję.
Nie ma w rejestrze zdjęć takich osób, więc osoba nie może się odwoływać, do tego czy jest podobna do odoby poszukiwanej.