Służby specjalne w Polsce kontrola operacyjna
Zdecydowana większość krajów na świecie organizuje w ramach własnych struktur administracji służby specjalne. Klasyczny podział służb to:
wywiad wewnętrzny - odpowiada za sprawy wewnątrz Państwa
wywiad zagraniczny - działa za granicą i zdobywa, gromadzi i analizuje informacje z zzagranicy.
Ostatnio w mediach dużo o programie szpiegującym Pegasus. Firma, producent z Izlaela NSO Group opracowuje najlepszą w swojej klasie technologię, aby pomóc agencjom rządowym w wykrywaniu i zapobieganiu terroryzmowi i przestępczości.
Produkty NSO są wykorzystywane wyłącznie przez rządowe agencje wywiadowcze i organy ścigania do walki z poważniejszą przestępczością i terroryzmem.
Produkty NSO Group zostały z powodzeniem wykorzystane do:
# Zapobiegania terroryzmowi, w tym przemocy z użyciem broni, parkach publicznych, rynkach, salach koncertowych, bombom samochodowym i zamachowcom-samobójcom w węzłach komunikacyjnych, arenach sportowych i innych miejscach publicznych
# Rozbijania gangów związanych z pedofilią, handlem narkotykami i seksem oraz praniem brudnych pieniędzy
# Znajdowania i ratowania porwanych dzieci
# Pomoc zespołom poszukiwawczo-ratowniczym (SAR) w lokalizowaniu ocalałych uwięzionych pod zawalonymi budynkami w wyniku klęsk żywiołowych lub awarii budowlanych
NSO Przyjmuje pionierskie podejście do stosowania rygorystycznych standardów etycznych we wszystkim, co robi. Ich metodologia weryfikacji obejmuje zarówno ścisły proces licencjonowania przez odpowiedni organ kontroli eksportu, jak i ustrukturyzowany, dogłębny przegląd wewnętrzny zgodnie z ich Polityką Praw Człowieka, w którym dokonują przeglądu i przedstawiają zalecenia oraz decyzje dotyczące każdej okazji marketingowej. Ich proces wyznacza punkt odniesienia dla branży.
Dążą do właściwego korzystania z ich technologii — aby pomóc rządowym agencjom bezpieczeństwa i wywiadu chronić swoich obywateli przed terrorem, przestępczością i innymi poważnymi zagrożeniami bezpieczeństwa. Traktują to zobowiązanie poważnie i badamy wszelkie wiarygodne zarzuty niewłaściwego użycia produktu.
Mają historię sukcesów. Technologia ta pomogła rządom ocalić tysiące istnień ludzkich, zapobiec atakom terrorystycznym, rozbić poważne przestępstwa i uczynić świat bezpieczniejszym miejscem.
Czy przed pegasusem da się obronić
W temacie zakupu izraelskiego oprogramowania przez polskie służby i jego rzekomych możliwości powiedziane i napisane zostało już wiele. Mimo to, wciąż brak najważniejszej odpowiedzi: czy przed Pegasusem można się bronić?
Pegasus to niezwykle potężne narzędzie szpiegowskie, które może zostać zainstalowane na urządzeniu docelowym zdalnie, bez wiedzy i udziału użytkownika. Posiada dostęp do absolutnie wszystkich treści w nim przechowywanych, w tym do listy kontaktów, treści wiadomości, emaili, nagrań audio i wideo, zdjęć, historii połączeń, czy kalendarza. Pozwala również na podsłuch prowadzonych rozmów, dostęp do czatów z komunikatorów, historii przeglądarki, przeglądanych treści, również w czasie rzeczywistym, wykonywanie zrzutów ekranu oraz zdjęć otoczenia i jego nasłuch przy użyciu mikrofonu i aparatów zainfekowanego urządzenia.
Pegasus wykorzystuje luki w oprogramowaniu infekowanego urządzenia, o których istnieniu nie wie producent. Większość infekcji następuje właśnie w ten sposób. Infekcja może również nastąpić poprzez wysłanie odpowiednio spreparowanej wiadomości typu „push message”, która automatycznie zostanie otwarta przez użytkownika, lub poprzez wykorzystanie inżynierii społecznej, polegającej na wysłaniu wiadomości, która skłoni użytkownika do kliknięcia w niebezpieczny link.
Przed Pegasusem można się bronić, ale nie jest to łatwe. Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie specjalistycznego oprogramowania, które pomija w procesie komunikacji elementy podatne na penetrację. Dodatkowo, warto zachować ostrożność podczas korzystania z telefonu i nie klikać w linki z nieznanych źródeł.
Pegasus to potężne zagrożenie dla prywatności i wolności obywateli. Mimo to, istnieje możliwość obrony przed nim. Warto pamiętać, że najlepszą ochroną jest ostrożność i świadomość zagrożenia.