Rowerzyści na chodniku

W Polsce istnieje bardzo zły obyczaj jeżdżenia rowerzystów po chodniku. Prawo o ruchu drogowym zabrania jeżdżenia rowerem po chodniku, dopuszcza jedynie 4 wyjątki, ale w większości przypadków te wyjątki nie występują.
Najwięcej wypadków i kolizji z rowerzystami jest na przejazdach dla rowerzystów.
Występuje bardzo dużo drobnych kolizji z pieszymi, żadna z nich nie jest zgłaszana.
Występuje całkiem niemała liczba kolizji poważniejszych gdzie pieszy przewróci się, ale takie kolizje też nie są zgłaszane.

Mandat za jazdę po chodniku wynosi 100 zł. Mandat za jazdę po chodniku z prędkością wyższą od prędkości pieszego - 300 zł.
Kodeks wykroczeń: Art. 86a. Kto, kierując rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego albo poruszając się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na chodniku lub drodze dla pieszych, nie porusza się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego lub nie ustępuje pierwszeństwa pieszemu,

Rower służy do poruszania się z prędkością 12-20 km/h spokojnie można się poruszać rowerem po jezdni i osiągać te prędkości, szybciej dotrzeć do celu.

PAMIĘTAJ ! Zawsze możesz zatrzymać rowerzystę jadącego po chodniku i przekazać go w ręce Policji. Nie będziesz się czuć bezpiecznie, jeśli nie będziesz wyganiać rowerzystów z chodniku. 99 rowerzystów przejedzie spokojnie, ale ten setny potrąci ci dziecko i będzie tragedia.

Komentarz

  • By Teodor

    Komentowanie chwilowo wyłączone.

Komentarz