Tytuł

POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA W INTERNECIE

Podajemy w internecie coraz więcej danych. Odpowiedz sobie na poniższe pytania:
Ile osób zna twój nr telefonu?
Ile osób zna Twój adres?
Komu podajesz twój nr telefonu ?
Komu podajesz swój adres ?
Kto zna Twoją datę urodzenia ?

Gdy portale społecznościowe stały się stałym elementem naszego zycia, coraz bardziej rezygnujemy ze swojej prywatności. Zniknęły ksiązki telefoniczne, nie da się z nich ustalić nawet w przybliżeniu gdzie kto mieszka, nie mówiąc już o numerze telefonu.
Teraz są portale społecznościowe. Tu udostepniamy coraz więcej informacji o sobie: miasto zamieszkania, miejsce urodzenia, data urodzenia, zdjęcia. Nie oceniamy czy to źle czy dobrze. Firmy prowadzące te portale mają bardzo dużo danych na nasz temat, stają się łakomym kąskiem dla hakerów i innych ciekawskich.
W zdecydowanej większości przypadków nie stanowi to jakiegoś zagrożenia. Klienci firm usługowych nawiązują kontakt wzrokowy z osobami tam pracującymi. Jednorazowy klient dowiaduje się że osoba taka a taka pracuje tu i tu i tyle.
W przypadku stałych klientów już jest inaczej, są przypadki, kiedy przez wiele lat odwiedzamy tę samą pocztę, ten sam sklep, bank i chcąc nie chcąc nawiązujemy dzieki kontaktowi wzrokowemu interakcje, jakąs tam sympatię. Czy warto w taki razie zachowywać politykę bezpieczeństwa ? Warto!
W skrajnym przypadku trzeba by wykasować swoje profile ze wszystkich portali społecznościowych. Wtedy kasjer, sprzedawca, recepcjonista, kelner nic o nas się nie dowie, nie znajdzie naszego zdjęcia i najprawdopodobniej na takim etapie się zatrzyma. To samo w drugą stronę, jeśli jesteś kasjerem, sprzedawcą, recepcjonistą, kelnerem/kelnerką klient nie znajdzie Ciebie i niczego się o Tobie nie dowie.

Ufamy portalom społecznościowym, wierzymy, że firma jest uczciwa. Jednak to administrator dając uzytkownkom narzędzia ma o nas to co do portalu wpisaliśmy. Od czasu do czasu czytami w internecie i prasie że portale społecznościowe, gdzie jest bardzo dużo uzytkowników liczonych w setkach tysięcy czy milionach, są celem ataków hakerów. Wtedy nasze dane, nasze zdjęcia, nasze przemyślenia wyciekają poza naszą kontrolą. Nie wiemy wtedy do kogo trafią i co się z nimi stanie.


Już niedługo rozszerzymy artykuł o jakieś porady
Napisali do redakcji:
Klaudia lat 27: Ja podaję znajomym i osobom z którymi chcę utrzymywać kontakty numer telefonu, wiedzą gdzie mieszkam, wiedzą kiedy mam urodziny i imieniny i nie widzę w tym nic złego. Nie mam profilu na facebooku ani na naszej klasie.

Ciągle zbieramy materiały do artykułu

Zapraszam do kontaktu z redakcją przez formularz kontakt na temat treści na tej stronie.

Komentarz

  • By Teodor

    Komentowanie chwilowo wyłączone.

Komentarz